Ağız – Diş – Çene bölgesinde Tomografi

adana diş hekimi

Ağız – Diş – Çene bölgesinde Tomografi

Diş hekimliği hizmetlerine yönelik teknolojinin de gelişmesi ile artık en detaylı tedaviler dahi, daha konforlu bir şekilde ve daha düşük maliyetler ile sunulabilmektedir. Tüm gelişmelerde olduğu gibi, diş hekimliği alanındaki teknolojinin de insana en az zarar vermesinin hedeflenmesi önemlidir. Bu nedenle hekimler hastalarına gerekli olmayan tedavileri önermemeli, oluşabilecek yan etkilerden hastalarını korumalıdırlar.

Günümüzde çeşitli hastalıkların tanısını koyabilmek, hayat kurtarıcı cerrahi tedavilere rehberlik edebilmek, iyileşmenin takibini yapabilmek gibi çeşitli sebeplerle tomografi incelemesine ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu teknolojinin diş hekimliği ve çene cerrahisindeki kullanım amacı ise şöyle sıralanabilir:

  • Çeneleri ilgilendiren kist ve tümör gibi patolojilerin tanı ve cerrahi tedavisi,
  • Çene, yüz ve eklem kırıklarının tanı ve tedavisi,
  • Çenelerin asimetri ve deformitelerinin tanı ve cerrahi tedavisi,
  • Sinüs hastalıklarının tanı ve cerrahisi,
  • Çeşitli enfeksiyonların sınırlarının belirlenmesi,
  • Çeşitli hastalıklar veya travma sonucu kaybedilmiş çene ve yüz kemiklerinin onarımının planlanması,
  • Çeşitli bilimsel araştırmalar.

Görüldüğü gibi, implant vb. muayenehane şartlarında yapılabilen bir cerrahi işlem öncesinde hastanın tomografisinin çekilmesinin hastaya gereksiz radyasyon verilmesi anlamına geldiği unutulmamalıdır. Tomografi incelemesi ile tedavi edilmesi gerektiği düşünülen bir hastanın ileri cerrahi tedavilere ihtiyacı olduğu anlamı çıkarılmalı ve hasta Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanı Diş Hekimi tarafından muayene ve tedavi edilmelidir.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.