Çekilen dişin yerine aynı anda implant yerleştirilir mi?

tek seansta implant

Çekilen dişin yerine aynı anda implant yerleştirilir mi?

Günümüzde diş çekimi sonrasında mümkün olan en kısa zamanda hastaya tekrar diş yapılması ve dişsiz geçirilen zamanın olabildiğince kısa olması hedeflenmektedir. Bunun için diş çekimi ile aynı seansta implant yerleştirilmesi sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Çeşitli sebeplerle restore edilemeyeceği düşünülen dişin yerine hızlıca, uzun ömürlü ve estetik bir çözüm sunabilmek için implantın, çekimden sonra kısa süre içerisinde yerleştirilmesi gerekmektedir.

Diş kökünde abse, kronik enfeksiyon, kist, sağlamlığı ve/veya estetiği olumsuz etkileyecek bir kemik ya da dişeti yetersizliği varlığında diş çekimini takiben, var olan hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Bu gibi durumlarda implant ameliyatı daha sonraki bir tarihe ertelenerek ilgili bölgenin iyileşmesine zaman tanımak gerekir.

İmplant yerleştirildikten sonra, özellikle ön bölgede estetiğin olumsuz etkilediği vakalarda, hastanın implantının iyileşmesi için gerekli süre (osseoentegrasyon süreci) boyunca kullanılacak, geçici estetik diş ile var olan estetik problemin önüne geçilmiş olmaktadır. Böylelikle hasta dişsiz kalmamış olmakta ve  günlük sosyal hayatına rahatlıkla devam edebilmektedir.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir