Çene Eklemi Tedavisi

çene cerrahisi

Çene Eklemi Tedavisi

Her birey stres altında kaldığı dönemler başta olmak üzere zaman zaman eklem sesleri ve bazen buna eşlik eden çene ağrıları yaşayabilmektedir. Stresli dönemlerde hastanın gece uykusu sırasında dişlerini sıktığı ve gıcırdattığı (kendisi değil ama yanında yatan birisi; eşi, kardeşi vb.tarafından) belirtilmektedir. (Bruksizm Hastalığı)

Eklem rahatsızlığının belirtileri nelerdir?

Diş ağrısı, dişetlerinde kanama, ağız açmada ya da kapamada ağrı ve güçlük, kulak bölgersi etrafında ve şakak kaslarında ağrı, ense ve sırt sertliği, baş ağrısı… Tüm bunlar çözümü çok da zor olmayan bir “Çene Eklemi Rahatsızlığı” belirtisi olabilir.

Muayenesi nasıl yapılır?

Bu gibi durumlarda detaylı bir ağız dışı kas muayenesi ve ağız içi muayene yapılarak ağrıya sebep olabilecek (enfeksiyon, gömülü ya da çür ük dişler, çiğneme kaslarının rahatsızlığı, diğer eklem rahatsızlıkları, travma varlığı vb.) tüm etkenler değerlendirilir. Eklem rahatsızlığına sebep olan durum bulunduktan sonra tedaviye başlanır. Rastgele ve düzensiz ilaç kullanımı, hatalı yapılmış gece plakları, zamansız veya gereksiz ilaç enjeksiyonları rahatsızlığın gidişatını olumsuz etkiler.

bruksizm adana

Tedavi basamakları nelerdir?

Eklem rahatsızlıkları basit rahatsızlık şeklinde ortaya çıkar ve tedavisi hasta açısından kolayca kullanılan bir gece plağı uygulaması, çeşitli ilaçların düzenli kullanımı ve takip ile başlar. Bu rahatsızlık zamanında ve/veya yeterli şekilde tedavi edilmediği durumda hastada ağız açmada ağrı ve güçlük görülmeye başlanır. Devamında eklem sesleri ve kapatmada da güçlük, ağızdan tükürük akması,

konuşmada zorluk, yemek yeme ve çiğneme esnasında ağrıdan dolayı rahatsızlık ve hatta yemek yiyememeye kadar ilerleyen bir dizi semptomlar görülür.

İleri derecede eklem rahatsızlığı varlığında, çene eklemini yıkama işlemi (artrosentez) ve yetersiz eklem sıvısının yerine yenisini koymak gerekliliği doğar.

Çene eklemi rahatsızlıkları için kime başvurmalıyım?

Eklem tedavisine dair prosedürler genel olarak ağrısız ve hasta açısından kolay işlemlerdir. Yapılacak en uygun şey bir Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanı Diş Hekimi tarafından takip edilmek ve basamak basamak tedavi uygulanması olmalıdır.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir