Diş ameliyatı sonrası?

adana diş hekimi

Diş ameliyatı sonrası?

Operasyon sonrası 48 saate kadar ağız içerisinde sızıntı şeklinde kanama olması doğal kabul edilir. Bu süre boyunca yaranın emilmesinin kanamayı artırabileceği unutulmamalıdır. Cerrahi müdahale ile yapılan diş çekimlerinde, ihtiyaç hissettiğinizde gazlı bez ısırarak yara bölgesine baskı yapmanız kanamayı azaltacaktır. İmplant ameliyatları sonrasında yara bölgesine her hangi bir şekilde baskı yapılmamalıdır.

Operasyon sonrasındaki 2 gün boyunca yüzünüz giderek şişecek ve 3. gün şişlik en büyük boyuta ulaşacaktır. Bu süre içerisinde yara bölgesinin yakınında (yüzünüzde) sıcaklık artacaktır. Hatta bazı durumlarda göz altı, çene ve boyun bölgesinde kızarma/morarma görülmesi doğaldır. İlk 24 saat boyunca uyumadığınız ve yemek yemediğiniz saatlerde yara bölgesine 5dk. aralıklarla dışardan buz uygulaması yapmanız ağrı ve şişliğin az olması açısından yararlı olacaktır. Buz uygulamasına 2 günden fazla devam edilmesi yara iyileşmesini geciktirir.

Ağrı, operasyon sonrasındaki ilk 3 günden sonra azalma eğiliminde iken şişlik genel olarak 7 ila 10 gün içerisinde kaybolur. Morarmanın tamamen kaybolması ise 14 günü bulabilmektedir.

Operasyon sonrasındaki 2 gün boyunca aşırı sıcak ortamlardan uzak durulmalı, sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı, sigara içilmemelidir. 3. günden sonra kanamanın devam etmesi ya da şişliğin daha da artması halinde cerrahınıza başvurmanızda fayda olacaktır.

Cerrahi işlem sonrasında enfeksiyon riskini azaltmak, ağrıyı kontrol edebilmek, yara bakımını sağlayabilmek ve ortaya çıkabilecek diğer sıkıntıları engellemek için reçete edilen ilaçları saatinde ve düzenli olarak kullanmanız önemlidir. 

Operasyon günü akşamında, ağızda bulunan dişlerin yumuşak bir fırça kullanılarak fırçalanması ve önerilen ağız bakım gargarasının kullanılmaya başlanması yara enfeksiyonunu engellemekte ve mevcut dişlerin korunmasını sağlamaktadır.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir