Diş köklerinin cerrahi tedavisi

adana diş cerrahisi

Diş köklerinin cerrahi tedavisi

Travma ya da derin çürük nedeniyle canlılığını yitiren dişlerin kök ucunda kist oluşma ihtimali bulunur. Ağızda en kolay travma uğrayan bölge üst ön dişlerin bulunduğu alandır. Bu bölgedeki dişler kolaylıkla yaralandıkları için bu bölge, kistin de en sık görüldüğü bölgelerden biridir. Bunun dışında alt ön bölge ve/veya arka dişlerin çevresinde de kist görülebilir.

apikal rezeksiyon             adana diş cerrahisi

Tedavisi nasıl yapılır?

 İlgili diş ya da dişlere uygulanacak ilk tedavi kanal tedavisidir.  Sonrasında ağız içerisinden yapılacak bir ameliyat ile kist çıkartılır. Kistik yapının diş kökleri etrafından özenle ve tam olarak temizlenmesi kistin tekrar etmemesi açısından önemlidir. Diş köklerinin 3mm civarındaki uç kısmı kesilerek (apikal rezeksiyon) kistin dişler üzerindeki kalıntısı da uzaklaştırılmış olur. Gerekli hallerde, kemik içerisinde oluşan boşluk, kemik grefti (kemik tozu) ile doldurularak kemiğin iyileşmesine katkıda bulunulabilir. Hastadan çıkartılan tüm kistik yapı, ameliyat sonrasında patolojik incelemeye götürülmelidir. Patoloji sonucuna göre tedavi ile ilgili en doğru sonuç elde edilmiş olur. Operasyon sonrası 1. hafta, 3. ay ve 6. ayda yapılacak radyografik kontroller ile iyileşme durumu değerlendirilmelidir.

Bu ameliyatı neden yaptırmalıyım?

Diş kökleri ile ilişkili bir kist çene kemiği içerisinde büyüyen ve büyürken dişlerin içinde bulunduğu kemiği eriten içi sıvı ile dolu, sağlıksız bir yapıtır. Kist sıvısı enfekte olduğunda ciddi abse ile beraber şiddetli ağrı da söz konusu olur. Kistin komşu olduğu dişler kaybedilebilir, dişleri tutan kemik sonradan tedaviyi zorlaştıracak şekilde eriyebilir ve hatta çevresinde bulunan (sinüs, sinir vb.) önemli alan ve dokulara zarar vererek yayaılabilir. Bu nedenle, kistin ileri aşamalara geçmeden; diş kaybettirmeden ve çene kemiğini eritmesine fırsat vermeden tedavi edilmesi doğru olur.

Yaşanabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Kist sonrasında ameliyatı sonrasında enfeksiyon ya da kistin zaman içerisinde tekrar ortaya çıkması gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Böyle durumlarda tedavi için ek cerrahi işlemler yapılması gerekebilmektedir.

İyileşme süresi

Bu ameliyat sonrası yüzde oluşabilecek olan şişlik ve tüm iyileşme genel olarak 7-10 gün içerisinde tamamlanır. Enfeksiyonun sinüs ya da çevre dokulara yaygın şekilde ilerlediği durumlarda iyileşme biraz daha uzun sürebilmektedir.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir