Dişten kaynaklanan yüz abseleri

adana diş absesi

Dişten kaynaklanan yüz abseleri

Dişlere ait enfeksiyonların, yüzün çeşitli bölgelerine yayılması ile ağız dışında da kendisini belli eden çeşitli yüz abseleri, diş hekimliğinde ve çene cerrahisinde sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır.

Diş absesi neden oluşur?

Diş çürüğünün ilerlemesi, dişeti enfeksiyonunun dişlere ve diş köklerine yayılması, dişş ve çene kemiğine alınan travma sonrası dokuların enfekte olması, gömülü diş çevresinde oluşan kistin iltihaplanması ya da diş ve çevre dokularından kaynaklanan bir tümörün enfekte olması gibi çok çeşitli nedenler ile diş kökü çevresinde abse dediğimiz ağrılı ve bazen de akıntılı şişlikler görülebilmektedir.

diş absesi

Abse yüzümüze nasıl yayılır?

Yukarıda saydığımız sebepler ile oluşan absenin tedavi edilmemesi ya da yetersiz şekilde tedavi edilmesi ile, enfeksiyon yüz kasları arasına yayılır. Böylelikle abse, yüzümüzde şişlik şeklinde görünür duruma gelmektedir.

Ne yapmalı, ne yapmamalı?

Bu durumda yapılabilecek en hatalı davranış sadece antibiyotik kullanıp başka hiçbir tedavi uygulamamaktır.

Tedavinin ilk aşamasında, absenin oluşum bölgesine göre, ağız içinden ya da ağız dışından abse boşaltılması işlemi (direnaj) yapılmalıdır.

Direnaj sonrasıda uygun antibiyotik, uygun dozda kullanılarak enfeksiyon baskılanır. Enfeksiyonun baskılanmış olması, hastanın iyileştiği anlamına gelmez.

Bu tip abselerde genellikle hastanın ağız açmada güçlüğü bulunur. Absenin boşaltılmasını takip eden hafta içerisinde hastanın ağız açıklığında artış ve kendisinde rahatlama olmaktadır. İşte bu aşamada enfeksiyona sebep olan dişinin tedavisi ya da çekimi yapılmalıdır. Aksi takdirde abse, kısa süre içerisinde daha şiddetli olarak nüks edecektir.

Hangi antibiyotik?

Bu tür abselerin tedavisinde kullanılabilecek çeşitli antibiyotikler mevcuttur. Hastanın durumuna göre ilacın türünü ve dozunu hekim belirlemelidir. Birden fazla antibiyotiğin kombine edilerek kullanılması önerilmez; bu durum nadiren gerekli olacaktır.

Sonra?

Tedavi sonrasında kalıcı bir sorun yaşanması beklenmez, hastalar hayatlarına mutlulukla devam edebileceklerdir.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.