İmplant yaptırırken dikkat – 1

implant adana

İmplant yaptırırken dikkat – 1

Günümüzde implant, neredeyse her diş hekiminin muayenehanesinde standart olarak sunulmaya çalışılan bir tedavi yöntemidir. Basitçe açıklanacak olursa implant, kemik içerisine yerleştirilen ve üzerinde yapılacak diş sayesinde kaybedilmiş dişin yerini alan, yani diş kökü gibi görev üstlenecek bir cerrahi biyomateryaldir. Buraya kadar güzel de… Peki sinüs genişlemiş ve implantı içerisine yerleştireceğimiz  kemik yetersiz duruma gelmişse ne olacak?

Kemiğin eksik olduğu bölgenin anatomisine göre çok çeşitli kemik artırıcı cerrahi prosedürler mevcuttur. Bu yazıda “sinüs tabanı augmentasyonu” , “sinüs lift” , “sinüs yükseltme” vb. isimlendirilen bir cerrahi prosedürden bahsedeceğim.

adana implant

Sinüs dediğimiz boşluklar burunun sağ ve sol yanlarında, üst çene kemiği içerisinde içi hava dolu anatomik yapılardır. Bu yapılar üst arka dişlerin kökleri ile komşuluktadır. Bu bölgeden diş çekimi yapıldıktan kısa bir zaman sonra sinüs boşluğu dişin boşluğuna doğru büyür ve bazen implant yerleştirilmesine yetmeyecek şekilde bir kemik yapısı kalabilir. Bu durumda elimizdeki tek seçenek sinüs tabanında kemik oluşturarak implant yerleştirmektir.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.