İmplant yaptırırken dikkat – 2

adana implant

İmplant yaptırırken dikkat – 2

İmplant çene kemiği içerisine ameliyat ile yerleştirilen mekanik bir parçadır. Tıpkı diş kökü gibi, implant da çiğneme sırasında dişler üzerinde oluşan kuvvetleri çene kemiğimize iletmek için tasarlanmıştır.

Çiğneme kuvvetlerinin daha yoğun olduğu, ağzın arka bölgelerine yerleştirilen implantların daha kalın ve güçlü yapıda olması tercih edilir. Zaten arka bölgede bulunan doğal dişlerimizin, ön bölge dişlerimize oranla daha çok sayıda ve daha kalın köklerinin bulunması adeta bu durumun önemini anlatmaktadır.

adana implant

Eğer çenemizde yeterli uzunluk ve kalınlıkta implant yerleştirmeye uygun kemik bulunmuyorsa oraya implant yerleştirmeden önce kemik güçlendirme ameliyatı yapmak gerekmektedir. Böylelikle implantların daha uzun ömürlü olması sağlanabilir.

İmplant ile ilgili en sık düşülen hatalardan birisi de gereğinden az sayıda implant yerleştirilerek diş tedavisi yapılmaya çalışılmasıdır. İmplantların gereğinden az sayıda yerleştirilmesi, bir binanın temelinin yetersiz olması gibidir. Ağızda oluşacak yüklere karşı implantın direncini azaltır.

Bazı durumlarda ağzın çeşitli bölgelerinden elde edilen kemik ile, yani hastanın kendi kemiği kulllanılarak yapılan ameliyat ile hastanın yetersiz kemiği tamamlanabilir. Bazı durumlarda hazır kemik tozu kullanımı da gerekli olabilmektedir.

Sonuç olarak kemiğin yetersiz olduğu durumlarda, kemik artırma ameliyatı yapılmadan yerleştirilen implantların ömrü kısa olacaktır.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.