Yirmi Yaş Dişi

yirmilik diş

Yirmi Yaş Dişi

Yirmi yaş dişleri, sağ-sol ve alt-üst olmak üzere 4 tane olup, özellikle genç erişkinlerde, ağrı ve iltihap ile görülen, çenede yeterli yer bulunmaması nedeniyle çoğunlukla ağızda olması gereken konuma gelemeyen, bazen çene üzerindeki dişleri iterek onların dizilimini bozabilen; özetle yarattığı sıkıntılarla bilinen, üçüncü büyük azı dişleridir.

Kaç yaşında gelir?

Ağızdaki yerlerini ortalama 20-23 yaş arasında alırlar. Nadiren ağızdaki yerlerini doğru pozisyonda alırlar; çoğu zaman yarısı ağızda görünerek kalır, bazen çene kemiği içinde tamamen gömülü pozisyonda bulunurlar.

Dişin durumu nasıl anlaşılır?

Röntgenle bakıldığında dişin şekli, çene kemiği içindeki yeri, etrafında kist olup olmadığı, alt çenede yanından geçen sinir ile ilişkisi, üst çenede sinüs boşluğu ile olan komşuluğu ve çevre dokularda yarattığı hasar ile ilgili bilgi elde edilir.

Tam ya da yarı gömülü oldukları durumda operasyon ile çene içerisinden alınırlar. Bu işlem sırasında çene kemiği içinde bulunan hassas dokuların zarar görmemesi en önemli husustur.

Operasyon nasıldır?

Yirmi yaş dişlerinin çekimi ağız içerisinden uyuşturularak yapılır. Operasyon sonrası hasta, işine/okuluna ya da sosyal hayatına normal şekilde devam eder, iyileşmesi 7-10 günlük zamanı kapsar. (bkz: ameliyat sonrası neler yapılmalı, neler yapılmamalıdır?)

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.