Yuvasından çıkmış dişin yerine yerleştirilerek tedavisi

Yuvasından çıkmış dişin yerine yerleştirilerek tedavisi

Alınan travma sonrası yuvasından çıkan dişi tekrar yerine yerleştirmek mümkündür. Uygun prosedür ile yapılan tedavi sonrası hasta, yerine yerleştirilen dişini yıllarca kullanabilmektedir.

 

Çeşitli kaza, düşme, çarpma vb. durumlarda oluşan diş yaralanmaları klinikte sıklıkla karşılaşılan olgulardır. Diş yaralanmalarının çeşitleri bulunmaktadır. Örnek verecek olursak, sadece dişi ilgilendiren, diş ile kemiğin birlikte yaralandığı, birden fazla dişin etkilendiği yaralanmalar bunlardandır. Ayrıca, dişin kök yapısının gelişiminin tamamlanmış olması ya da kök gelişiminin devam ettiği yaş grubundaki hastaların diş yaralanmaları birbirinden farklı değerlendirilir.

 

 

Yerinden çıkan diş, diş hekimine hangi şartlarda getirilmelidir?

Yerinden çıkan diş üzerine yapışan toz ya da kir“temizlenmeden aynen taşınmalı”dır, çünkü tırnak ya da fırça ile temizlemeye çalışmak diş kökü üzerindeki ligamentlere zarar vermektedir. Diş hekimi, yerinden çıkan dişi zaten uygun şekilde temizleyecektir.

 

 

Diş temiz bir kapta, “soğuk süt”içerisinde muhafaza edilerek en kısa zamanda diş hekimine ulaştırılmalıdır. Travma sonrasındaki 20dk içerisinde yerine yerleştirilen dişlerin eski sağlığına kavuşması muhtemeldir.

 

Soğuk sütün bulunamadığı durumda hasta, dişini dilinin altında muhafaza ederek diş hekimine gidebilir.

Diş kökü ve diş yuvası temizlenip yerine yerleştirildikten sonra yandaki dişlere yapıştırılarak sabitlenir. 2 haftasüre ile o şekilde bekletilen diş iyileşmiş olacaktır.

Dişin, yuvası dışında geçirdiği her dakika, yerine yerleştirilme sonrasındaki iyileşme sürecini olumsuz etkiler. 60dk sonrasında yerine yerleştirilen dişlerin iyileşme ihtimali düşecektir.

 

Tedavi sonrası ilaç kullanılır mı?

Diş hekiminin uygun gördüğü antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar işlem sonrasında kullanılmalıdır.

 

Kanal tedavisi gerekir mi?

Kök gelişimi tamamlanmış bir diş yerinden çıktığında, hızlıca ve uygun prosedür ile yerine yerleştirilmeli ve 7-10 gün sonra kanal tedavisi uygulanmalıdır. Bu şekilde enfeksiyon riski ortadan kalkmış olur.

Kök gelişimi tamamlanmamış genç dişlerde 3 aylık takipler ile gelişimin devam edip etmediği düzenli olarak değerlendirilir. Kontrol muayenesi sırasnda kanal tedavisi veya başka tedavilerin gerekliliği belirlenebilir.

 

Yerine yerleştirilen diş eskisi gibi olur mu?

Uygun prosedürle ve zamanında yerine yerleştirilen dişin eskisi gibi sağlık içinde kullanılması mümkündür. Bazı durumlarda beyazlatma işlemi gerekliliği doğabilir. Ayrıca, genç dişlerde kök oluşumunun devam etmesi için başka prosedürlerin devreye sokulması gerekebilmektedir.

 

Başka?

Hastanın dişinin ağzından çıkıp yere düştüğü sırada çeşitli bakterileri üzerine toplayacağını untmamak gerekir. Dolayısıyla hastayı korumak içinTetanos aşısı yapılması önemlidir.

 

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir