ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Çocuk Diş Hekimliği, günümüzde gayet önemsenen alanlardan birisidir. Çünkü çocuklar, anatomisi, fizyolojisi, ve psikolojisi ile yetişkinlerden farklıdır. Onlara uygun tedavileri sunarken, hekim korkusu yaşatmamak esastır.

Süt dişlerinin en ufak bir çürük sebebiyle çekilmesi devri çok önce kapanmıştır. Düzenli kontroller ile çürük vb. diş hastalıklarının önlenmesi, “flor” uygulaması ve “fissür örtücü” gibi koruyucu tedaviler sayesinde mümkün olabilmektedir. Çürümüş süt dişlerine “dolgu” ya da “kanal tedavisi” yapılarak dişlerin ağızda tutulması çocuğun konforuna ve çene gelişimine katkı sağlamaktadır.

Erken kaybedilen süt dişi çocuğun çiğnemesinde zorluk yaşamasına sebep olur. Buna ek olarak, süt dişleri, sonradan yerine gelecek olan daimi dişler için yer tutarlar. Süt dişi zamanından önce kaybediğildiğinde ağızdaki var olan dişler o boşluğu daraltacak şekilde yer değiştirir ve daimi dişe gerekli olan boşluk daralır. Bu durumda daimi dişlerde çapraşıklık görülmesi kaçınılmaz olacaktır. Erken kayıpların önüne geçmek için koruyucu ve tedavi edici diş hekimliği uygulamaları faydalı omaktadır.

Çocukların daimi dişlenme döneminde “erüpsiyon kisti” dediğimiz, daimi dişin sürmesine engel olan bir yapı oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda o bölgede küçük bir cerrahi ilşem gerekebilmektedir.

Ortodontik tedavi gören çocukların diş ve dişetinde gerekli olan bir takım cerrahi uygulamalar bulunmaktadır; “gömülü kalmış dişlerin üzerinin açılması”, gerekli bölgelerde kemiğin şekillendirilmesi ile “çene darlığı tedavisi” ve diş hareketlerinin hızlandırılması gibi işlemler bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Kliniğimde, bu hizmetlerin tamamı, tarafımca verilmektedir.