DİŞ BEYAZLATMA

Diş Beyazlatma işlemi, dişlerin doğal renklerinin estetiği bozacak ölçüde koyu ya da fazla sarı olduğu durumda uygulanması gereken bir tedavidir.

Dişler, tüketilen gıdaların ya da tütün ürünlerinin etkisi ile zaman içerisinde renklenir, olduğundan daha koyu renkli ya da sarımsı tonlara bürünürler. Burada 2 ayrı renklenmeden söz etmek gerekir; 1.dişlerin üzerinde leke birikmesi ve 2.dişlerin kendi doğal renklerinin koyulaşması.

Dişer üzerine çökelmiş sıvı gıda lekeleri (kahve ve çay) ile sigara lekeleri dişlerin kirlenmiş olduğunu düşündürür. Diş temizliği yapılarak bu renkli lekeleri dişler üzerinden çıkartmak mümkündür, bu işlem  muayenehane şartlarında 20 dakika içerisinde tamamlanır.

Temizlik işlemi sonrasında dişlerin kendi renk ve tonları ortaya çıkar. Bu aşamada diş rengini belirleyerek doğal diş tonlarından ne kadar daha koyu ve ne kadar daha sarı oldukları anlaşılır. Beyazşatma işleminin gerekli olduğu düşünülüyorsa, uygulanacak beyazlatma tedavisi sonrasında “daha beyaz” dişlere sahip olunmaktadır. İstenen beyazlık miktarına göre ve ilk rengin koyuluğuna göre 1’den fazla beyazlatma seansı da yapılabilmektedir.

Beyazlatma işlemi sonrası kalıcılık sıklıkla merak edilen bir konudur; çay/kahve başta olmak üzere renkli içeceklerin tütetim sıklığı, sigara kullanımı, tükürüğün kişiye özel yapısı nedeniyle farklılıklar gösterse de senede 1 defa yapılan beyazlatma işlemi çoğu bireyde yeterli olamaktadır.

Muayenehane şartlarında, 35 dakika süren beyazlatma işlemi konforlu ve ağrısız bir tedavi yöntemidir. Doğal dişlere hiçbir yan etkisi olmayan bu tedaviyi muayenehanemde sıklıkla uygulamaktayım.

 


 

Teeth Whitening is a treatment that should be applied when the natural colors of the teeth are dark or too yellowish that disrupt the aesthetics.

The teeth have been colored in time with the effect of consumed beverages or tobacco products, they become darker or yellowish. Here we need to mention two different type of color of the teeth; 1. the deposition of stains on teeth and 2. darkening of their natural colors.

Liquid food stains (coffee and tea) and cigarette stains deposited on the teeth suggest that there are some colorful stains on teeth. It is possible to remove these colored stains from the teeth, this procedure is completed within 20 minutes at dental office.

After scaling, the colors and shades of the teeth are revealed. By determining the color of the teeth at this stage, it is understood how darker the color of natural teeth and how yellowish they are. If teeth whitening is considered as it is necessary, depending on the amount of teeth darkness level, 1 or more whitening sessions may be done. So, “white” teeth are obtained after the whitening treatment.

Persistence after whitening procedure is often a matter of curiosity; it differs in each individual but, with the the frequency of smoking, the amount of colored beverages consumed and the quality of saliva of the patient, whitening may last up to 1 year.

At dental office, the teeth whitening procedure lasts 35 minutes. It is comfortable and painless treatment. I often apply this treatment in my office without any side effects to natural teeth.

diş beyazlatma adana