DİŞ ETİ TEDAVİSİ

Dişeti Hasatlıklarının Tedavisi, genel olarak en az önemsenen ve genel ağız sağlığını en çok etkileyen konudur. “Dişeti kanaması” ile başlayan hastalık çoğunlukla ağrısız olarak ilerler, “dişeti çekilmesi” ile sallanmaya başlayan dişlerin kayıpları ile sonuçlanır. Tüm bu ilerleme birkaç yıl içerisinde olacak şekilde yani nispeten yavaş seyreder.

Diş ve ağız estetiği dediğimizde aklımıza ilk gelen şey dişlerin şekilleri, boyutları ve renkleridir. Fakat, dişeti sağlığını koruyamadığımız dişlerin estetik görünmesi imkânsızdır. Günümüzde bunun önemini belirtmek için “pembe estetik” deyimi kullanılır hâle gelmiştir. Dişlerin ve dişetinin sağlığını koruduğumuz durumlarda sadece dişetine yönelik estetik uygulamalar bulunmaktadır. Diş boyunu uzatmak için yapılan “gingivektomi”, dişeti görünürlüğünü azaltmak için yapılan (gummy smile tedavisi) “dudak pozisyonlandırma” cerrahisi (lip repositioning), “dişeti çekilmesi için düzeltici cerrahi” bunlardan bazılarıdır.

Dişetinin sağlığını koruyabilmek için günde 2 defa, doğru diş macunu, uygun diş fırçası ve ideal teknik ile diş fırçalanması zorunludur. Bunun dışında yılda 2 kez diş hekimi muayenesi ile diş ve dişeti sağlığı değerlendirilmeli ve ağızda biriken “diştaşı” (tartar) temizlenmelidir. Dişlerin temizlenmesi ile dişeti kanaması giderek azalacak, kaynedilmekte olan diş ve dişeti estetiği hastaya tekrar kazandırılacak, başlamakta olan dişeti çekilmesi durdurulabilecektir.

Sanılanın aksine dişleri (uygun gereç ve teknik ile) temizletmenin diş minesine hiçbir zararı yoktur, çünkü “diş temizliği” (detertraj) işlemi sırasında dişin sağlıklı dokuları aşındırılmaz, diş yüzeyinde biriken tartar ve kahve-çay lekeleri yüzeyden temizlenir.

Yılda kaç kez diş temizliği yapılacağı konusu ise, bireyin diş taşı oluşum hızına göre belirlenir; kimi insanın tükürüğünün yapısı daha fazla diştaşı oluşumuna sebep olurken kimimizde diştaşı oluşumu yavaştır. Yılda 2 kez yapılan diş hekimi muayenesi ile temizlik ihtiyacının sıklığı belirlenebilir.

Bahsi geçen dişeti tedavileri, kliniğimde tarafımca uygulanmaktadır.

adana diş eti tedavisi