Ayrık dişler

adana ayrık diş tedavisi

Ayrık dişler

Ön dişleri arasında boşluk (diastema) bulnan insanlar sıklıkla karşımıza çıkarlar. Bu tür ayrık dişlerin yakıştığı insanlar da tabii ki mevcut, fakat bu boşluktan memnun olmayan da çok sayıda insan bulunmaktadır. Böyle durumlarda diş şekilleri, boyutları, dişeti konumu, gibi diğer detaylar da bu boşlukları değerlendirmede önemlidir.

Hastanın yüzüne uygun estetikte dişler yapmak için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden ilk akla gelen “kompozit lamina restorasyon“dur. Kompozit laminalar, muayenehanede yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanabilen, estetik açıdan gayet başarılı restorasyonlardır. Ayrıca bu yöntemde, diş yüzeyinden hiç aşındırma yapmaya gerek olmadan da estetik sonuç elde edilebilmektedir.

Bu tür restorasyonları hastaya göresel bir fikir vermek amacıyla geçici şekilde yapmak gerekmektedir: Yapılacak restorasyon ile diş arasında bağlantı oluşturan “bonding” materyali uygulanmadan, yani kalıcı olarak orada tutunamayacak şekilde yapılan restorasyon hastaya gösterilir ve fikirleri alınır. Hasta görüşü ile belirlenen estetik kriterler doğrultusunda yeni ve kalıcı bir restorasyon yapılır.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir