Estetik Diş Hekimliği nedir?

estetik diş hekimliği

Estetik Diş Hekimliği nedir?

Son zamanlarda sıkça karşılaşılan estetik diş hekimliği kavramı hakkında bilgi vermeden olmazdı. Günümüzde, diş tedavilerinin başarısını değerlendirirken sağlamlık kadar estetik de ön planda düşünülmektedir. Hatta hastalarımız “Sağlam olur değil mi?” sorusundan önce “Güzel olsun da…” cümlesini kurar oldular. Peki diş estetiği denilince akla neler gelir?

Dişlerin büyüklüğü, şekli, rengi, dişetinin şekli ve rengi, diş-dişeti sınırı, diş ve dişetlerinde simetri, dudakların şekli, yüz tipi, çenelerin birbirine göre konumu, hastanın kişiliği ve mesleği ile dişlerinin uyumu…

Estetik malzeme ve yöntemler nelerdir?

Yapılacak estetik restorasyonun çeşitleri vardır. Her vaka kendi içinde ele alınmalıdır. Dişlerin birbirleri ile ilişkisi ve çene ekleminin hareket yolu detaylı olarak değerlendirilir. Hastanın arzusu doğrultusunda kendisine uygun estetik malzeme ve yöntem seçilir.

Lamina, adı sıkça geçen ve diş yüzeyine fazla bir müdahale yapılmadan uygulanabilen, tırnak kalınlığında, seramikten hazırlanan bir estetik restorasyondur. Sadece ön bölge dişlerinde kullanılır. Her diş yapısına uygun olmamakla beraber estetik açıdan son derece tatmin edicidir.

Tüm seramik restorasyon, lamina gibi ince yapıda, genel olarak ön bölgede uygulanan, dişte hazırlık yapılmasını gerektiren bir başka estetik restorasyon alternatifidir.

 

Zirkonyum, diş dokusuna müdahale gerektiren, fakat laminaya göre daha fazla vakada uygulanması mümkün olan, sağlam ve estetik açıdan gayet başarılı bir alternatiftir. Ön ve arka bölge dişlerinde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Bir ya da iki ön bölge dişinin travma sonucu kırıldığı ya da aralarında boşluk (diastema) bulunduğu durumlarda, kompozit lamina restorasyon uygulaması ile tek seansta dişlerin eksik yerleri tamamlanarak estetik bir görünüm sağlamak mümkün olabilmektedir.

Dişeti gülümsemesi (gummy smile) nedir?

Konuşurken üst dudağı fazlaca yukarı kalkan ve/veya diş boyu kısa, kare görünümlü bireylerde gülümseme esnasında dişeti görülür. Bu görüntü bazı bireylere yakışmakla beraber bazen, istenmeyen bir durum olarak da algılanabilmektedir. Bu gibi durumlarda (dudak pozisyonu düzeltme cerrahisi, diş boyu uzatma cerrahisi, üst dudağa ilaç enjeksiyonu gibi) çeşitli müdahaleler ile bireyin yüzüne yakışan ve istediği gülümseme kendisine kazandırılmış olur.

Diş dizilimi ve  simetri bozukluğu bulunan vakalarda Ortodonti tedavisi sonrasında estetik restorasyon uygulamaları ile şık ve etkileyici sonuçlar elde etmek mümkündür.

Çenelerin birbirlerine göre konumları, elmacık kemikleri, çene ucu şekli ve konumu da estetik açıdan önemlidir. Dolayısıyla, daha ileri incelemeler gerektiren vakalar da bulunmaktadır.

Gülüş dizaynı, gülümseme tasarımı, smile design isimleriyle anılan teknik ise, tüm bu diş ve dişeti uygulamalarının beraberce kullanılması sonucu estetik elde etme kavramının tamamını kapsamaktadır.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir