Gülüş Tasarımı

adana gülüş tasarımı

Gülüş Tasarımı

Son zamanlarda sıklıkla adı geçen bir kavram: Gülüş Tasarımı (Smile Design). Peki, nedir bu gülüş tasarımı?

Gülüş tasarımı, dişlerin, dişeti, dudak, yanak, burun ve yüz oranlarının beraberce değerlendirilerek yeniden şekillendirilmesi anlamına gelmektedir. Bu değerlendirme sırasında hastanın konuşurken, tebessüm ederken ve gülerken gözlemlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde hastanın yüz hatlarına ve dudaklarına uygun estetiği sağlamak mümkün olabilmektedir.

Hastanın kendisine uygun diş tasarımını dijital ortamda yapmak için bilgisayar programları mevcut; bu programlar ile yapılan tasarımlar fikir verici olması açısından güzel fakat bu programlar ile yapılan bazı tasarımlar, hastaları gerçekçi olmayan beklentilere düşürebilmektedir.

Hastanın ağzından alınan model ile laboratuvar ortamında gerçek olarak hazırlanan diş “taslak”ları da tasarım aşamasında faydalıdır. Bunlar ağıza yerleştirilebilen örnek dişlerin yapımı ile hastaya daha gerçekçi fikirler verebilmektedir. Fakat, hastanın tedavisinde ulaşılacak sonucu ağız ortamında taslak şeklinde hastaya sunmak her zaman mümkün olamamaktadır.

Hastaya uygun diş şekli ve boyutu belirlendikten sonra yapılacak dişlerin dişeti ile ilişkisini de planlamak gerekir; bu noktada dişeti şekillendirmesi için çeşitli prosedürler uygulanır.

Dişeti de hazır olduktan sonra gülüş tasarımının tamamlanması için hastaya özel diş hazırlanması aşamasına geçilir. Kişiye özel imal edilen dişlerin çeşitli aşamalarda, hasta ağzında prova edilmesi ile tedavi kusursuz duruma getirilir. Dişler ağızaki yerlerini aldıktan sonra “Gülüş Tasarımı” tamamlanmış olur.

İnsan, gülüşü kadar güzeldir.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir