Kırık ön diş nasıl tedavi edilir?

kırık diş tedavisi adana

Kırık ön diş nasıl tedavi edilir?

Kırılmış ön dişlerin tamiri çeşitli şekillerde yapılabilir.

İlk değerlendirilmesi gereken şey dişin canlı dokusu olan “pulpa”nın sağlığıdır. Gerekiyorsa kanal tedavisi ile dişin sinirleri alınır, gerekmiyorsa bu aşama atlanır.

Dişin nereden kırıldığı da önemlidir; diş köküne yakın bir yerden kırılmış ise sağlam duruma getirilmesi ve sonrasında restore edilmesi önemlidir.

Gelelim restorasyon çeşitlerine;

Kırık dişin tamiri için kompozit lamina, seramik lamina, zirkonyum destekli seramik (porselen) ya da tüm seramik restorasyon gibi estetik uygulama seçenekleri değerlendirilebilir.

Kompozit lamina yapılacak ise hasta tarafından getirilen kırık diş dokusundan iri parça tekrar dişe yapıştırılabilir. Böylelikle doğal yapı mümkün olduğu kadar korunabilmektedir. Kompozit lamina klinikte tek seansta uygulanabilir.

Seramik lamina; basitçe anlatacak olursak, hastanın dişini seramik ile tamamlamak anlamına gelmektedir. Dişin orjinal dokusunu koruyarak yapılabilir.

Zirkonyum destekli ya da tüm seramik restorasyon, daha büyük kırıkların bulunduğu dişlerin estetik ve sağlam şekilde restore edilmesi konusunda avantajlıdır.  

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.