Lamina

lamina adana

Lamina

Estetik Seramik Lamina Restorasyon (seramik lamina, yaprak porselen)

Estetik diş hekimliği uygulamalarından bahsedildiğinde ilk akla gelen kelimelerden biri “lamina”dır. Yapım yeri (klinikte ya da laboratuvarda) ve yapım aşamasında kullanılan materyal (seramik ya da kompozit) açısından farklılıklar bulunmaktadır. Bu yazıda seramik (porselen) lamina konusundan bahsedeceğim.

Seramik lamina, dişinizin yüzeyine yapıştırılarak uygulanmak üzere, yaklaşık tırnak kalınlığında, imal edilmiş bir estetik restorasyondur. Gülme sırasında görünen, özellikle ön dişlerin, estetik ve sağlıklı bir şekilde düzenlenebilmesi için ideal uygulamalardan birisidir.

Dişlerin ve çenelerinizin konumuna, büyüklüğüne, şekline, rengine, genel sağlığına göre, çok ince bir preparasyon yapılarak ya da duruma göre kendi diş dokunuzdan hiç madde kaybı olmayacak şekilde hazırlanan seramik laminalar ile ideal gülüş estetiği oluşturulabilmektedir.

Seramik restorasyonların renkleri kendi dişlerinize göre çok daha zor koyulaşır; dolayısıyla uzun yıllar ilk günkü doğal ve beyaz rengi ile kullanabilirsiniz.

lamina estetik diş

Laminalar; fındık, fıstık, ceviz gibi sert kabuklu yiyeceklerin kabuklarını dişlerinizle kırmaya çalışmadığınız ve kalem ya da tırnak gibi sert cisimleri ısırma eğiliminiz olmadığı sürece kırılmazlar. Fakat gönül rahatlığıyla elma ısırmanıza olanak sağlarlar.

Kırık ön dişlerin tedavisinde de en başarılı estetik çözümlerden birini seramik laminalar oluşturmaktadır. Böylelikle kırılmış dişlere eski sağlamlığı kazandırılırken estetikten de ödün verilmemiş olur.

Dişlerinize iyi baktığınız süre boyunca laminalar, ağızda uzun yıllar dayanıklı ve estetik olarak kalırlar.

 

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir