Çürük Önleyici Beslenme

adana diş hekimi

Çürük Önleyici Beslenme

Diş çürüğü, en sık rastladığımız enfeksiyöz diş hastalığıdır. Bu hastalıktan ağız floramızdaki bakteriler sorumludur. Çürük oluşturan bakteriler ağızda bulunan şeker ve karbonhidratları kullanarak asit oluştururlar. Bu asit ile dişlerimizin mine, dentin ve sement gibi sert dokularını eriterek kendilerine yerleşecek boşluklar (kavite) oluştururlar. Tükürük akışımızın yavaşladığı zamanlarda, mesela uykumuzda, önceden aldığımız karbonhidratlardan hazırladıkları depoları kullanarak asit oluşturmaya devam ederler.

Diş çürüğünden korunmanın yollarına değinecek olursak, aklımıza öncelikle diş fırçası ve macun gelir.  Diş fırçalarken çürükten sorumlu bakterilerin kümelendiği alanları dağıtırız. Diş macunu, özellikle içindeki florür sayesinde, bakterilerin sayısını azaltmaya yardımcı olur. Fırçalama esnasında tükürük akışı da hızlanarak bakterilerin oluşturduğu asidi seyreltir. Dolayısıyla, çürük önlemede fırça ve macunun faydası büyüktür.

Çocukların ve hatta yetişkinlerin dişlerinin yüzeyine florürlü vernik ya da jel sürülmesi de çürük oluşumunu önlemede önemli katkı sağlamaktadır.

Fakat çürük önlemede önemli bir detay daha vardır; öğünlerimizin içeriğini değiştirerek ağızda asit oluşumunu azaltmamız mümkündür. Bunu daha az yapışkan ve karbonhidrat içeriği düşük gıdaların tüketimine yönelerek sağlayabiliriz. Örneğin, kahvaltısında reçelli ekmek yemiş bir çocuk, kahvaltıda peynir, zeytin, domates, yumurta gibi çürük oluşturmayan gıdalar tüketen çocuklara göre diş çürüğü oluşumuna daha yatkın olacaktır. Bu demek değildir ki kahvaltıda reçel yemeyelim; çürük oluşturmayan gıdalara ağırlık vererek, reçel ya da balı az miktarda tüketerek kahvaltı yapmamız sağlık açısından faydalı olacaktır.

Öğünlerimizin içeriği dışında bir de zamanlama konusuna değinelim: Yemek sonrasında ağızdaki bakteriler, tükettiğimiz karbonhidratı hızlıca aside çevirerek diş yüzeyini aşındırmaya başlarlar. Ağız çalkalama ve tükürük akışımızın da etkisi ile vücudumuz, yaklaşık 1 saat içerisinde, asidi temizler ve  ağzımızı sağlıklı pH seviyesine geri getirir. Düşünün ki, yemekten 1 saat sonra bir parça bisküvi yedik, tekrar asit oluşumu ve tekrar asidin nötralize edilmesi süreci başlar. Sonra şekerli çay içtik ve sonra pasta yedik… Her seferinde ağızda asit oluşmasına fırsat verdiğimiz için dişlerimizin çürümesi daha kolay olacaktır.

Dişlerin korunması çocuk yaşta geliştirdiğimiz beslenme ve diş fırçalama alışkanlıkları ile doğrudan ilişkilidir. Hem süt dişleri, hem de onları takiben ağıza sürecek daimi dişlerin sağlıklı kalabilmesi için bu gibi detayları hayat alışkanlığı haline getirmemiz hayat kalitemizi artıracaktır.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir