Diş Hekimi’mi yılda kaç kez ziyaret etmeliyim?

Adana implant merkezi

Diş Hekimi’mi yılda kaç kez ziyaret etmeliyim?

Toplumsal algımız açısından diş hekimi, diş ağrısı yaşadığımızda yanına gidilen hekim olarak aklımıza yerleşmiştir. Halbuki diş, sağlık ile ilgili bir öğe olduğu kadar sosyal hayatımızın da önemli bir parçasıdır. Nasıl ki kişisel temizlik ve bakımımız için herhangi bir zamanı beklemiyor ve günlük olarak  kendimizle ilgileniyorsak, diş ile ilgili bir ağrı ya da şikâyetimiz bulunmasa dahi diş hekimimizi ziyaret etmeyi kişisel bakımımızın bir parçası olarak değerlendirebiliriz.

 Adana implant merkezi

Yılda 2 kez diş muayenesi ile dişlerimizde olaşabilecek küçük çürükler ilerlemeden tespit edilebilir, en düşük maliyet ve en yüksek konfor ile diş kayıplarının önüne geçilebilir. Dişlerdeki çürük vb. hastalıklar ilerlediğinde daha komplike tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Dişlerin düzenli muayenesi ile dişeti çekilmesini önlemek de mümkündür. Bu şekilde oluşabilecek ağrının, çiğneme sorunlarının ve estetik problemlerin önüne geçmek çok kolaydır.

Dünyada gelişmiş ülkelerde çocuk yaştan itibaren “koruyucu diş hekimliği”kavramı ön planda değerlendirilmektedir. Koruyucu diş hekimliğinde dişler çürümeden çürüğe karşı dirençli hâle getirmek hedeflenir. Ayrıca, dişeti çekilmelerini önlemek için gerekli müdehaleler yapılır.

Koruyucu hekimlik uygulamaları “ağrısız” şekilde hastalara sunulabilmektedir. Bunun yanında, diş sağlığınu korumaya yönelik uygulamalar (diş yüzeyine flor uygulanması, küçük çürüklerin ilerlemesine engel olunması, dişlerin temizliği) genel olarak düşük maliyetlidirler.

Diş ve dişeti sağlığındaki olumsuzluklar ağız kokusuna da sebep olarak sosyal hayatımızda karşımıza çıkabilmektedir. Düzenli diş muayeneleri ile ağzımızda kötü koku oluşmasını engelleyebiliriz.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.