Dişeti çekilmesi nasıl zarar verir?

diş eti çekilmesi adana

Dişeti çekilmesi nasıl zarar verir?

Dişeti çekilmesi, diş kaybı oluşturan en önemli 2 sebepten birisidir. Hepimizin çevresinde “dişlerim sallanmaya başladı, hiç çürük bile yoktu ama genç yaşta dişlerim döküldü” diyen yakınlarımız bulunmaktadır. Çürük olmadan diş kaybetmenin sebebi dişeti çekilmesidir.

 Dişeti çekilmesi ile beraber diş kökü çevresinde bulunan kemik de erimektedir. Bu hastalığın adı “periodontitis”tir. Kemik desteğini kaybeden dişler sallanmayabaşlarlar. Bir süre sonra çiğneme sırasında ağızda oluşan kuvvetler, dişlere aşırı gelmeye başlar ve dişlerimizi kaybederiz.

Dişeti çekilmesinin en yaygın sebebi dişler üzerine biriken diş taşıdır. Diş taşı, ağzımızın içerisinde halihazırda bulunan bakterilerin diştaşı içerisinde, dolayısıyla dişeti çevresinde birikmesine ortam sağlayarak dişeti sağlığımızı olumsuz etkiler. Zaman içerisinde dişeti çekilmesi kaçınılmaz olacaktır. (bkz. diş temizliğini neden yaptırmalıyız?)

Bunun için dişlerimizin düzenli aralıklar ile diş taşından arındırılması gerekir. Ortalama 30 dakika süren ağrısız bir seans ile diş taşının temizlenmesi mümkündür.

Dişeti çekilmesinin bir diğer sebebi de dişlerin sert bir fırça ile ve/veya sert hareketler ile fırçalanmasıdır. Dişeti üzerine yaralayıc şekilde, bastırarak yapılan fırçalama işlemi, dişeti çekilmesine davetiyedir. Bunu önlemenin bir yolu orta sertlikte ya da gerekiyorsa yumuşak kılları olan diş fırçası kullanmaktır. Fazla bastırarak kullanıldığında uyarı veren elektrikli diş fırçalarının kullanımı ile de sert fırçalamanın zararları önlenebilir.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.