Gebelikte Ağız ve Diş Sağlığı

hamile diş

Gebelikte Ağız ve Diş Sağlığı

Gebelik ve ağız sağlığı konusunu,gebelik öncesi ve gebelik süreci olarak ikiye ayırmak yerinde olur. Genç hanımefendilere, gebelik öncesinde genel sağlık kontrolünden geçmeleri önerilmektedir. Böylelikle mevcut sağlık durumundaki problemler belirlenerek gerekli tedavilerin uygulanması ve anne adayının tam olarak sağlıklı şekilde gebe kalması ile, hem doğacak bebeğin hem de annenin yaşamlarına sağlıklı şekilde devam etmesi sağlanabilmektedir.

Gebelik öncesi ağız hazırlığı

Nasıl ki genel sağlık için kontrol öneriliyorsa ağız sağlığı için de gebelik öncesi muayene ve tedavi süreci önemlidir. Yapılacak muayene ile çürük dişler, enfekte olmaya müsait ağız bölgeleri, sağlıksız dişeti ve yetersiz ağız hijyeninden doğan diğer sorunlar belirlenir.

Gebelik sürecinde oluşacak bir enfeksiyonu, ideal bir diş tedavisi ile iyileştirmek için çoğu zaman, bebeğin doğması beklenmektedir. Doğum sonrasına kadar annenin, ağrısını ya da enfeksiyonunu baskılamaya yönelik bir takım ilaç kullanılması gerekmektedir. Bu şekilde gerçek tedavi çoğu zaman ertelenmiş olup bebek de gereksiz yere ilaç almış olur.

 

Gebelik sürecinde ağız sağlığı nasıl etkilenir?

Gebelikte değişen hormonlar ile anne adayının tüm vücudunda olduğu gibi diş ve dişetinde de birtakım değişiklikler olur. Dişlerin ideal şekilde fırçalanmadığı durumda dişeti hızlıca kanamalı bir durum alacaktır. Bu kanamalı dişeti, gebelerde “pyojenik granülom” denilen iyi huylu ama kanamalı bir dişeti büyümesi oluşturarak anne adayının konforunu bozmakla beraber, kötü görünümü nedeniyle hasta açısından korkutucu da olabilmektedir.

Gebelikte ağız ve diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

İdeal diş fırçalama tekniği ile günde 2 kez diş fırçalaması anne adayının ve dolayısıyla bebeğin konforu ve sağlığı açısından olumlu etki oluşturacaktır. Bunun dışında gece yatmadan önce, diş fırçaladıktan hemen sonra fıröanın giremediği aralıkları, yani tüm dişlerin arasını, diş ipi ile temizlemek de ağız temizliğinin ve diş bakımının önemli bir aşamasıdır. Diş fırçası ile dil yüzeyini hafifçe temizlemek ağızdaki kokunun giderilmesi için faydalıdır. Fırçalama ve diş ipi kullanımı sonrası çeşitli ağız çalkalama suları ile ağız ferahlığı sağlamak annenin konforunu artırabilir.

Gebelikte diş tedavisi için ilaç kullanılabilir mi?

Gebelik, bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenmeden devam etmesi gereken bir dönemdir. Bu nedenle annenin, mümkün olduğu kadar ilaç kullanımından kaçınması istenir. Bazı ilaçlar bebeğin sağlığına zarar verebileceği için kullanılmamalıdır. Konu, ister diş sağlığı olsun, ister genel sağlık olsun, gebelikte kullanılabilecek ilaçlar oldukça sınırlıdır.

Zorunlu durumlarda bebeği en az etkileyen, güvenli grup ilaçların, doktor kontrolünde kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Gebelik sürecinde ağrı ya da enfeksiyon olursa ne yapılır?

Her türlü önlemin alınmış olmasına rağmen ağızda oluşan problemlerin gebelik içerisinde tedavi edilmesi için en uygun zaman gebeliğin 4 ila 6. ayları arasındaki dönemdir. Bu süre içerisinde, hiçbir şikâyet olmasa bile (önlem amaçlı) ağız ve diş muayenesi önerilir.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir