Genel Süt dişleri, nasıl, ne zaman?

Genel Süt dişleri, nasıl, ne zaman?

Süt dişlerinin ağıza ne zaman sürdüklerini ve ne zamana kadar orada kalacaklarını bilmek çocuklarımızın dişlerini doğru şekilde gözleyebilmemize ve bir problemin varlığını tespit edebilmemize yardımcı olur.

Ağıza ilk gelen daimi dişler genel olarak süt dişi sanılmakta ve onlara gerekli özen gösterilmemektedir. Bu dişler çiğnemenin merkezinde bulunmakta olup çiğnemede önemli rol oynarlar. Hatta, iyi bakıldığı durumda bu dişlerin 70 yaşlarında bireylerde dahi ağızda bulunabildiklerini biliyoruz. Fakat, bu dişlerin henüz çocuk yaşta kaybedilmeleri de sıkça rastlanan bir durumdur.

süt dişlerinin çıkma ve düşme zamanları

Süt dişleri basitçe; 6 aylıkken sürmeye başlar. En geç 2,5 – 3 yaş arasında ağızdaki bütün süt dişleri tamamlanır. Süt dişleri sağ – sol ve alt – üst olmak üzere toplamda 20 tanedir. Tüm süt dişlerinin sürmesinden sonra ağıza gelecek ilk dişler 1. büyük azı dişleridir. Zaman içerisinde süt dişleri sallanarak düşmeye başlar ve 12 – 14 yaş arasında tüm süt dişler düşmüş ve tüm daimi dişler ağızda yerini almış olur.

Çürük ya da başka bir sebepten dolayı zamanından erken kaybedilen süt dişleri çiğnemede güçlük yaratırlar. Sonrasında gelecek daimi dişlerin de düzensiz ve hatalı pozisyonda sürmesine sebep olurlar. Dolayısıyla süt dişlerinin kendiliğinden düşeceği zamana kadar sağlıklı bir şekilde ağızda kalmasını sağlamak önemlidir.

Süt dişleri ve ağıza yeni sürmüş daimi dişler çürüğe dayanıksızdırlar. Ağıza süren ilk diş ile beraber dişlerin bir fırça ya da tülbent yardımıyla anne/baba tarafından günlük olarak temizlenmesi gerekir. Ayrıca, 3 yaşından itibaren, çürük önleyici (koruyucu) tedavilerin diş hekimi tarafından uygulanması gerekmektedir. (bkz. flor ugulaması)

Diş fırçalama alışkanlığının çocuğa kazandırılması ailenin görevidir. Çocuk ile beraber diş fırçalanmalı ve çocuğun kendi dişlerini etkili bir şekilde fırçalamasına yardımcı olunmalıdır.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.