İdeal diş fırçası, macun ve fırçalama tekniği

diş hekimi

İdeal diş fırçası, macun ve fırçalama tekniği

Diş fırçası nasıl olmalıdır?

1-Sapı düz,

2-Kılları sapına dik yerleştirilmiş,

3-Orta sertlikte ya da yumuşak,

4-Kıllarının ucu yuvarlatılmış

diş fırçası gayet başarılı temizlik yapar.

Burada dikkat edilecek nokta dişetlerini yaralamadan fırçalayabileceğimiz sertlik derecesindeki fırçayı kendimize göre seçmemiz gerektiğidir. Sert ve bastırarak fırçalama eğilimi olan kişilerin özellikle yumuşak kıllı fırça tercih etmesi gerekir.

Diş fırçamı ne sıklıkta yenilemeliyim?

Diş fırçanızın kılları orjinal konumunu kaybetmiş ve yanlara doğru yatmışsa, fırçanızı yenilemenin vakti gelmiş demektir. Bu da, yılda yaklaşık 2 ya da 3 fırça kullanacağımız anlamına gelir.

Şarjlı diş fırçası kullanmalı mıyım?

Şarjlı diş fırçaları, dakikada yaptıkları yüksek dönüş sayısı nedeniyle, diş temizliği konusunda manuel diş fırçalarından üstündür. Standart diş fırçası ile dişlerini ideal temzileyemediğini düşünen herkese önerilebilir.

       adana diş hekimi  

Diş macununu ne miktarda ve nasıl kullanmalıyız?

Sadece “nohut” büyüklüğünde diş macununu diş fırçamız üzerine sürmemiz yeterlidir. Macunu “ıslatmadan” kullanmak, köpürme süresini geciktirir, ve tükürme ihtiyacımız da gecikmiş olur. Böylelikle içeriğindeki faydalı maddeler ağzımızda daha uzun süre kalmış olurlar. (Diş macunu içerisindeki faydalı maddelerin yaklaşık %39’u ilk tükürmede ağızdan atılmış olur. İkinci tükürmede macunun faydalı maddelerinin %70’e yakını kaybedilmiş olur.)

Hangi diş macunu?

Diş hekiminiz özel olarak bir macun önermedikçe, piyasada bulunan “florlu” macunlardan tadı hoşunuza giden her hangi birini kullanmanız yeterli olacaktır. Unutulmamalıdır ki fırçamız ile yaptığımız mekanik temizlik macun kullanılmadan dahi dişlerimizi korumaya yetebilir. (bkz: flor hakkında merak edilenler)

Diş nasıl fırçalanır?

Dişlerimizi fırçalarken ağzımızı 4 ayrı parça halinde değerlendirmemiz işimizi kolaylaştırır. Alt ve üst çeneyi sağ ve sol yarım parça şeklinde ayrı ayrı özenle fırçalamalıyız.

Dişlerimiz ile dişetimizin birleştiği sınırın en iyi şekilde temizlenmesi gerekir. Çünkü bakteri plağının dişler üzerinde en kolay tutunduğu bölge burasıdır. Bunun için, fırçanın kılları bu sınıra  45 derece eğimli şekilde yerleştirilir ve fırça ileri geri hareket ettirilerek dişlerin üzerindeki bakteri plağının kaldırılması sağlanır. Bu temizliği yaparken dişetini yaralamaktan kaçınmamız önemlidir.

Sırasıyla;

*  Dişlerimizin yanak ve dudaklara bakan kısmında diş-dişeti sınırı fırçalanır.

* Dişlerimizin dil ve damak bölgesine bakan, iç tarafında diş-dişeti sınırı fırçalanır.

*  Dişlerimizin çiğneyici yüzleri fırçalanır.

*  Dilimizin üzeri nazikçe fırçalanabilir; ağız kokusunu önler.

*  Fırçalama sonrası (günde 1 defa, yatmadan önce) diş aralarımızın diş ipi ile temizlenmesi de çürük önleme açısından oldukça faydalıdır.

Her bir diş fırçalama seansımızın 2 dakikadan fazla sürmesi gerekir. Kısa süren fırçalama sonrasında diş temizliğimizin yeterli şekilde yapılmamış olduğu unutulmamalıdır.

Neden günde 2 defa diş fırçalamalıyız?

Dişlerimiz fırçalanmadığında üzerinde bakteri plağı birikir. Bu bakteri plağı içerisinde bulunan bakteriler, salgıladıkları asit nedeniyle dişin sert dokularına (diş minesi ve dentin) zarar verir, kısa zaman içerisinde diş çürüğüne neden olurlar. Dişlerimizi düzenli fırçalayarak diş çürüklerini önleyebiliriz.

Tükürüğümüzün içeriğindeki bazı maddeler, bu bakteri plağının arasına yerleşerek onu sertleştirir; böylelikle dişlerimizin üzerinde diştaşı (tartar) oluşmuş olur. Diştaşı bakterilere barınma alanı sağlar ve dişeti hastalığı, dişeti kanaması, dişeti çekilmesi ve zaman içerisinde diş kayıplarına neden olur. Bakteri plağının sertleşerek diştaşı haline gelmesi sadece 48 saat içerisinde tamamlanmış olur! Dişlerimizi günde 2 defa, sabah kalkınca ve gece yatmadan önce, fırçalayarak diştaşı oluşumunu de dişeti hastalıklarını büyük ölçüde engellemiş oluruz.(bkz: dişlerimizi neden temizletmeliyiz?)

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir