İmplantlar bakım gerektirir mi?

adana implant

İmplantlar bakım gerektirir mi?

İmplantlar da doğal dişler gibi günlük bakıma ihtiyaç duyarlar. Yeterli ağız hijyeninin sağlanmadığı durumlarda implant çevresinde başlayan dişeti hastalığı, tıpkı doğal dişlerdeki gibi, implant kayıplarına kadar uzanan bir dizi probleme yol açar.

İmplantın estetik ve çiğnemeye yönelik görevini uzun yıllar sürdürebilmesi için günde en az 2 defa fırçalanması gerekmektedir. İster elektrikli fırça, ister standart (manuel) fırça kullanılarak dişlerin fırçalanması, diş sağlığının ve ağız hijyeninin korunmasının en önemli aşamasını oluşturmaktadır. (bkz. Diş nasıl fırçalanır?)

İmplantın üzerinde bulnan dişler ve köprü araları, özel bazı fırçalar (arayüz fırçası) ve diş ipi (superfloss) yardımı ile günde en az 1 defa ve yatmadan önce mutlaka temizlenmelidir.

İmplantlar ile desteklenmiş (takıp çıkartılabilen) diş protezleri günde en az 1 defa çıkartılmalı, ağızda görünen tüm implant parçaları, diş gibi fırçalanmalıdır. Takıp çıkartılabilen diş protezleri gece yatmadan önce elde ve macunsuz olarak fırçalanmalı, uyku sırasında ağızda bulundurulmamalıdır.

Bunlara ek olarak, ağız duşu ve çeşitli ağız çalkalama suları ağız hijyeni konusunda faydalı olabilmektedir.

Günlük 10 adet ya da daha fazla sigara kullanımının implant sağlığını tehlikeye soktuğu, dolayısıyla implant ömrünü kısaltacağı unutulmamalıdır.

Ağızda var olan sağlık ve ferahlığın devam edebilmesi için yılda 2 defa ağız ve diş muayenesine gitmenizi önerilir.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir