Kanal Tedavisi Nedir?

kanal tedavisi adana

Kanal Tedavisi Nedir?

Dişin “pulpa”sı (damar ve sinirlerden oluşan canlı kısım) çürük ya da travma sonucu yaralanır ve enfekte olursa bu dokunun diş içerisinden alınarak tedavi edilmesi gerekir. Bu tedaviye “kanal tedavisi” denir.

Nasıl yapılır?

Kanal tedavisi çoğunlukla tek ya da iki seansta tamamlanan, zaman ve emek harcanarak yapılan bir uygulamadır. Önce diş üzerindeki çürük dokular uzaklaştırılır. Dişin kökleri boyunca uzanan pulpa dokusu ince aletler yardımı ile çıkartılır. Kök kanalları ilaçlarla temizlenir ve son olarak diş kökleri, özel bir dolgu malzemesi ile doldurulur.

Kanal tedavisi yerine başka hangi tedavi uygulanabilir?

Kanal tedavisi, dişin çekilmesini engellemek için uygulanabilecek son yöntemdir, o durumdaki bir dişin başka bir tedavisi yoktur. Bazı durmlarda kanal tedavisine ek olarak kök ucu cerrahisi gerekli olabilmektedir. (bkz. diş köklerinin cerrahi tedavisi)

Kanal tedavisi yaptırmazsam ne olur?

İlk aşamada dişte ağrı oluşmayabilir. Dişin rengi mat gri bir tona doğru değişim gösterebilir. Zamanında tedavi edilmezse enfeksiyon, ağrılı ve abseli bir duruma doğru ilerler.

Ağrılı bir tedavi midir?

Hayır. Lokal anestezi altında, her hangi bir dolgu işlemi gibi hissedilir. Tedavi sonrasında kısa bir süre ağrı oluşabilir, zaman içerisinde azalarak geçer. İhtiyaç halinde ağrı kesici kullanılır.

Tedavi sonrasında dişim neye benzer?

Kanal tedavisi yapılan diş, dolgu ya da kaplama ile doğal görünümüne kavuşur.

Kanal tedavisinden sonra dişimin ömrü ne kadar olur?

Kanal tedavili dişin bakımı sağlıklı diğer dişlerden farklı değildir. Günde 2 defa fırçalandığı durumda, dişinizi yıllarca ve konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.