KANAL TEDAVİSİ

Kanal tedavisi ve dolgu, bilindiği gibi, çürük ya da kırılmış dişlerin sağlam şekilde ağızda hizmet etmeye devam edebilmesi için uygulanan işlemlerdir.

Çürümüş dişe uygulanacak ilk tedavi dolgudur. Günümüzde beyaz renkli (kompozit) dolgular ile hem sağlam hem de estetik açıdan tatmin edici dolgular yapmak mümkün olabilmektedir. Eğer çürük derinleşerek dişin canlı dokusuna (pulpa) doğru ilerler ise bu durumda dişin sinir ve damarlarının bulunduğu bu bölgenin kanal tedavisi yapılarak temizlenmesi gerekir.

Kanal tedavisi gerekli olduğu halde dişe hiçbir tedavi uygulanmadığı durumda diş kökünde abse ve ağrı oluşması sık rastlanan bir durumdur.

Eğer diş tamir olmayacak kadar harap durumda ise, ya da hasta, kanal tedavisi yapılmasını istemiyorsa bu durumda tek tedavi seçeneği dişin çekimi olacaktır.

 


Root canal therapy and tooth filling, as is known, are the procedures that are carried out for the decayed or broken tooth to continue to serve in the mouth.

The first treatment applied to a caries is tooth filling. White colored (composite) fillings have aesthetic results. If tooth caries deepens towards living tissue (pulp) of the tooth, the tooth’s nerves and veins should be cleaned and treated. 

In the case that no treatment is applied to the tooth when the root canal treatment is required, abscess and excessive pain is commonly seen in the clinic. If a tooth is in a condition that cannot be repaired, or if the patient does not want to be treated by root canal therapy, only treatment option in that case would be the extraction of the tooth.

diş eti kanal tedavisi adana